Bir değişken tanımlarken önce değişkenin türünü tanımlarız. Bu nedenle bir değişkene farklı türde bir değer atanması halinde hata oluşur.
Eğer farklı türdeki değişkenler arasında işlem yapmamız gerekiyorsa ilk yapmamız gereken işlem dönüşüm işlemidir. Bu işlemleri yerine getirebilmek için aşağıdaki hazır fonksiyonlardan yararlanabiliriz.

1.Convert 

string metin=”15″;
int sayı;
sayı=Convert.ToInt32(metin);

Örnekte önce metin isminde bir string değişken tanımladık ve buna 15 sayısını metin olarak atadık. Eğer metin değişkeniyle bir matematiksel işlem yapmak istiyorsak, onu sayısal işlem yapabileceğimiz değişkene dönüştürmemiz lazım. Onun için int türünde bir değişken tanımladım ve Convert.ToInt32 metodu ile onu sayısal ifadeye dönüştürerek, tanımladığım değişkene atadım.

string metin2=”15,3″;
double sayı2;
sayı2=Convert.ToDouble(metin2);
yukarıdaki örnekte ise string türündeki bir değişkeni, double türünde bir değişkene dönüştürme işlemi yaptık. Peki neden int türüne dönüşüm yapmadık? Çünkü metin değişkenine ait değer ondalıklı bir sayı ve double türü de ondalıklı sayılar için kullanılan bir değişken türü olduğu için double türüne dönüşüm yaptık. Bunu da Convert.ToDouble metodu ile yaptık.

2.Parse

String türündeki değişkenlerini sayısal türdeki değişkenelere dönüştürmek için kullanılır.

string metin=”15″;
int sayı;
sayı=int.Parse(metin);

 

Parse ve Convert Arasındaki Fark

Convert ile sadece string türünden sayısal türe değil, sayısal değişkenler arasında da dönüşüm işlemi yapabilirsiniz. Parse ile sadece string türünü sayısal türe dönüştürebilirsiniz.

Boş olan bir stirng türünü sayısal değişkene dönüşüm işlemi yaparken eğer Parse kullanırsanız hata alırsınız ve programınız çalışmaz. Ama eğer Convert ile dönüşüm yaparsanız size sıfır dönderir.

 

3.ToString

Sayısal veya farklı türdeki değişkeneleri string türündeki değişkenelere dönüştürme işleminde kullanılır.

string metin;
int sayı = 100;
metin = sayı.ToString();

Double, float, bool gibi değişkenleri de aynı şeklide dönüştürme işlemi yapılabilir. DeğişkenAdi.ToString(); formülü kullanılır.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
16
komik
beğendim beğendim
14
beğendim
iğrenç iğrenç
7
iğrenç
Başarısız Başarısız
10
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
6
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
5
Korkutucu
Sevgi Sevgi
1
Sevgi
Zekice Zekice
8
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir