Karşılaştırma Operatörleri

Karşılaştırma operatörleri, iki durum arasındaki farkları true veya false olarak tanımlamakta ve koşul ifadelerinde çokça kullanılmaktadır.Aşağıdaki tabloda Operatör ve açıklamaları yazmaktadır.

Mantıksal Operatörler

Bazen birden fazla şartımız olabilir. Örneğin bir marketten dondurma alacağız fakat dondurma 2 liradan az ve kakaolu ise alacağız, değilse almayacağız. Bu gibi durumlarda birden fazla şart olduğu için mantıksal operatörler kullanılır.

1-) && Operatörü (VE)

Ve operatörü tüm koşullar sağlanmış ise çalışır. Örneğin;

if(sayı1>2 &&  sayı2<50 && sayı3==45 )
Console.WriteLine(“Tüm koşllar sağlandı..”);

Örneği açıklamak gerekirse;

Sayı1 2 den büyük, sayı2 50 den küçük ve sayı 3 45 e eşit olduğu zaman kullanıcıya ‘Tüm koşullar sağlandı…’ mesajını versin.

2-) || Operatörü (VEYA)

Veya operatöründe koşullardan herhangi biri sağlanıyorsa çalışır. Örneğin;

if(sayı1>2 ||  sayı2<50 || sayı3==45 )
Console.WriteLine(“Koşullardan biri sağlandı…”);

Sayı1 2 den büyük veya sayı2 50 den küçük veya sayı 3 45 e eşit olduğu zaman kullanıcıya ‘Koşullardan biri sağlandı…’ mesajını versin.

Daha fazla örnek için videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Ne kadar fazla örnek yaparsanız kullanımını o kadar çok pekiştirmiş olacaksınız…

Örneğin son hali.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
8
komik
beğendim beğendim
6
beğendim
iğrenç iğrenç
16
iğrenç
Başarısız Başarısız
3
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
16
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
15
Korkutucu
Sevgi Sevgi
11
Sevgi
Zekice Zekice
1
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir