Montessori bilimsel araştırmalara dayanan bir eğitim biçimidir. Montessori kelimesi genelde ahşap oyun setleri, tangram, yapbozlar  vb. gibi oyunlar için kullanılmaktadır. Fakat Montessori bu oyunların çok daha üstünde bir sistemdir. Montessori dünya genelinde araştırmalar neticesinde kabul gören bir eğitim sistemidir. Montessori çocukların bireysel becerileri ile ilgi alanlarına hitap edecek şekilde ve her çocuğun yapısına göre öğrenme biçimine göre düzenlenen özgün eğitim biçimidir. Yani Montessori her bireyin farklı öğrenme görüşü ve tekniği olduğunu savunan bir sistemdir. Bu eğitim yöntemi ismini yöntemin geliştiricisi olan İtalyan Doktor Pedagog Maria Montessori ‘den almaktadır. 

Montessori Nasıl Uygulanır?

    Montessori sistemini bir kişiye uygulamak için öncelikle bireyin çok iyi gözlenmesi ve raporlanması gerekir. Zira her kişinin olaylara verdiği tepkiler farklıdır. Çocuk yaşta takip edilen bireylerin öğrenme hızı ölçülerek bu elde edilen verilere göre sistem uygulanır. Günümüzde bu eğitimi çocuklar üzerinde uygulayan eğitim kurumları mevcut. Peki, bu kurumlar bu işi nasıl yapıyorlar? Öncelikle çocuğun oyun alanı geniş ve ulaşılabilir olmalıdır. Çocukların oynayabileceği bazen kırtasiye malzemeleri bazen yapbozlar bazen de zeka oyunları çocuğun oyun alanına dağıtılmalıdır. Çocuklar kendilerinin istediği oyuncağı seçerek aslında fiziksel ve ruhsal eğilimlerini göstermektedirler. Çocuğunuzun zeka oyunlarında karşılaştıkları sorunları nasıl aştığı bir uzman tarafından raporlanmalıdır. En genel tanımı ile montessoriden bu şekilde bahsedebiliriz. Çocukların kendi seçimlerine bırakılan bu nesneler onların eğilimini göstermektedir. Bu işlemi evlerinizde de uygulayabilirsiniz. Fakat ortama dağıttığınız her oyuncağın çocuğunuz için ulaşılabilir yerde olmasına özen göstermeniz gereklidir. Yapılan araştırmalar neticesinde montessorinin de faydası ile çocuklar ebeveynlerinin belirlediği veya kendilerine dayattıkları oyuncaklar ile oynamaktan hoşlanmıyorlar. Çocuklar Montessori sistemi ile seçimlerinde özgür olabiliyorlar, daha sakin ortamlarda oynayabiliyorlar, daha özgür hareket edebiliyorlar, hata yapmaktan korkmuyorlar, tekrar etmekten de alıkoyulmuyorlar işte bu gibi sebeplerden dolayı Montessori sistemi sadece fizikse ve araştırmalar neticesinde bir eğitim sistemi olmaktan çıkıp bir pedagoji halini alıyor. Yazımızı kısaca özetleyecek olursak eğer çocuklar kendilerine sunulan oyun alanlarında herhangi bir oyuncağa bağlı kalmadan istediği oyuncakla istediği kadar vakit geçirmek istiyorlar. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
19
komik
beğendim beğendim
17
beğendim
iğrenç iğrenç
9
iğrenç
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
9
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
7
Korkutucu
Sevgi Sevgi
4
Sevgi
Zekice Zekice
11
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Montessori Nedir?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı