Gerek bilimsel gerekse teknolojik gelişmeler bir taraftan insanların yaşamını kolaylaştırmakta diğer bir taraftan ise insanların daha zor problemler ile yüzleşme zorunluluğunda bırakmıştır. Bu gelişmelere bağlı olarak bireyler mesleki kişisel ve sosyal alanlarda yaşamlarına devam ettirmekle sorumludur. Bireylerin bu süreçte bilimsel düşünme, öğretmenlerin ise bunların tetikleyicisi olmak zorundadır. Eğitim öğretim sürecinde yetiştirme, daha doğrusu öğretmenin eğitim-öğretim sürecinde öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini ortaya koymalarını sağlamak için 5E modeli geliştirilmiştir. Bu model yetişen kişinin öğrenme sürecinde tüm hareketlerini etkileyen bir modeldir.  Böyle bir öğrenme sürecinde içerik, hedefler, ölçme değerlendirme gibi ögeler göz önünde bulundurulmalıdır.

5E Modeli Tarihçesi

5E Modeli yapılandırmacı yaklaşıma dayanmaktadır. 5E modeli 1970’li yıllarda Biyoloji Bilimi Program Çalışmaları (The Biological Science Curriculum Study-BSCS) grubunun yönetici araştırmacısı Roger Bybee tarafından geliştirilmiştir. 1977’de Bybee bu model kullanıldığında öğrencinin konuya odaklandığını, bilgiyi keşfettiğini organize ederek sınıflandırdığını yeni durumlara uyguladığını ve kavramlaştırdığını söylemektedir. Fakat bu becerilerin de çevresiyle girdiği etkileşimleri, deneyimleri, katıldığı etkinlerin sonucu olduğunu söylemektedir.

5E modeli aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır.

Dikkat Çekme, Ön Öğrenmeleri Ortaya Çıkarma, Öğrenme Etkinliğine Girme (Engage)
Araştırma, Keşfetme (Explore)
Açıklama (Explain)
Transfer Etme, Derinleşme (Elaborate)
Değerlendirme (Evaluation)

Dikkat Çekme, Ön Öğrenmeleri Ortaya Çıkarma, Öğrenme Etkinliğine Girme (Engage)

Bir problem, olay veya durumla öğrencinin dikkati çekilir. Önceki bilgileri ile gelecekte öğreneceği kavramlar arasında ilişki kurulur.

Araştırma, Keşfetme (Explore)

Bu aşamada öğrenciler araştırma yapar ve düşüncelerini ortaya koyar. Yapılan araştırmalar ilk aşamadaki sorulara cevap verebilir. Öğretmen bu aşamada öğrencilere rehberlik etmeli onlara sorular sormalıdır. Öğrencilerin ihtiyaç duydukları materyalleri temin etmelidir.

Açıklama (Explain)

Açıklama ksımı modelin en kısa aşamasıdır. Öğrenciler elde ettikleri bilgileri ve süreçte yaşadıklarını anlatır. Öğretmen bu aşamada .eşitli yöntem veya tekniklerden yararlanabilir.

Transfer Etme, Derinleşme (Elaborate)

Bu aşamanın en büyük amacı sürecin, Bybee göre, (1997;181) kavramların ve kavramların genelleştirilmesidir. Transfer aşaması öğrencilere kavram yanılgılarını düzeltmelerini ve kavramların anlamlarını güçlendirilmeleri için fırsatlar verir.

 Değerlendirme (Evaluation)

Bu aşamada öğrencilerin anlama düzeyi belirlenir. 5E modeli değerlendirmenin her aşamasında gözlemle, öğrencilerin katılımları ile sağlanması gerekir. Değerlendirme aşaması sürecin (öğrenme sürecinin) sonunda öğrenme ürünlerinin kontrol edilmesi açısından önemlidir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
1
komik
beğendim beğendim
19
beğendim
iğrenç iğrenç
10
iğrenç
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
8
Korkutucu
Sevgi Sevgi
7
Sevgi
Zekice Zekice
13
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5E MODELİ NEDİR?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı