5
1 Paylaşım, 5 Beğeni

Üretimin tam vaktinde ve ihtiyaç oranında gerçekleştirilebilmesi adına tüm proseslere hangi zamanda ne miktar üretim gerçekleştireceklerini bildiren bilgi sistemine Kanban sistemi adı verilir.

Kanban kelime anlamı olarak, Japon dilinde kart manasına gelir. Bu üretimi yöneten sistem, basit olmasına karşın son derece düşük yatırım maliyetiyle oluşturulabilen manuel bir sistemdir. Yöntemi dünya üzerinde ilk uygulayan firma ise Toyota şirketidir.

Üretimde Kontrol

Kanban, üretimi ve dolayısıyla malzeme akışını tam anlamıyla kontrol etme amacına dayalı bir sistem olduğu için, tüm üretim proseslerine ayrı ayrı neyi, hangi zamanda, ne miktar üreteceklerini ve bu üretimleri nereye göndereceklerini bildirir.

İsraf Engellenir

Üretimi yöneten Kanban sayesinde üretilen malzeme ile ihtiyaca ilişkin bilgi akışı hep birlikte göz önüne alınır, ayrıca bir stok yönetimi de gerekmez. Prosesler arasında oluşması muhtemel ara stokların minimize edilmesini sağlar. Bu şekilde fazla üretimin önüne geçilir ve israf engellenir.

Sistem Mantığı

Kanban sistemi kullanımı ile, sonraki proses bir önceki prosesden yalnızca tükettiği oranda ve vakitte parça talebi yapar ve parça çeker. Kanban üretim sistemi işleyişinde, üretim çizelgesine dair bilgi yalnızca son üretim prosesine bildirilir. Bu sayede hangi üründen, hangi zamanda ve ne miktarda üretileceğini bilen son proses, önceki proseslerden yalnızca kendine gerekli olan parçaları gerekli zamanda çeker. Bu şekilde sonraki aşama parça çekimi yapmadan önceki aşamada herhangi bir üretim gerçekleşmeyecek ve sonuç itibariyle her bir aşama kendisinden sonraki aşamanın ihtiyacını karşılamak üzere tamda zamanında üretim gerçekleştirecektir.

Kanban Kart

Kanban özel koruyucusunda muhafazası sağlanan bir karttır. Bu kanban kartları son prosesten başlayarak ilk prosese doğru bir hareket ile üretim aşamalarını birbirlerine bağlar.

Bu sistemde;

  • Bir proses daima kendisinden önceki prosesten malzeme çeker. Miktarı ise kanban kartıyla belirlenir.
  • Hiçbir proses kendisinde bulunan ya da gelmiş kanban kartı miktarından daha çok üretim yapmaz.
  • Kanban kartı bulunmaksızın herhangi bir üretim ya da malzeme akışı olmaz.

Pull yani çekme sistemine dayalı bu üretim sisteminde her birim gereksinimi olan zamanda ve miktarda parça alır. Kanban ise bu sistemi yürüten mekanizmadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5
1 Paylaşım, 5 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
16
komik
beğendim beğendim
12
beğendim
iğrenç iğrenç
5
iğrenç
Başarısız Başarısız
8
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
5
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
4
Korkutucu
Sevgi Sevgi
18
Sevgi
Zekice Zekice
7
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kanban Nedir?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı