Telefon kamerasıyla çevredeki her hangi bir nesnenin resmini çekerek, söz konusu nesne hakkında her detayı öğrenmeye yarayan sanal bir gerçeklik uygulamasıdır. Bir örnekle açıklamak gerekirse bir elma resmi çekildiği varsayılsın. Bu resim çekildikten sonra blippar uygulaması ile elmanın besin değerlerini, üretim yerlerini, en beğenilen yemek tariflerini ve manavların yerlerini görmek mümkün oluyor.

Kullanıcı resmini çektiği nesneye dair ve nesneyle ilişkili her bilgiyi görme imkanı buluyor. Bu uygulamayla yapılan bu işleme Blip’lemek adı veriliyor. Bu uygulama nesneler canlandıran bir uygulama. Diğer bir deyişle; blippar, fiziksel nesneleri, dijital içerikte zenginleştiren özel bir uygulamadır. Oldukça popüler olan bu uygulama günümüzde milyonlarca kişi tarafından en sık kullanılan popüler uygulamalardan biri olmayı başarmıştır.

Blippar Hakkında Bilgi

Blippar uygulaması, 2011 yılında kurulan Augmented Reality uygulamalarından bir tanesidir. En popüler uygulamalardan biri olan Augmented Reality bu uygulamayı hizmete sunarak kullanıcılarına bir gerçeklik uygulaması kullanma fırsatı tanımıştır.

Blippar uygulaması, Conde Nast, Pepsi, Coco Cola, L’oreal, Nestle gibi markalarla birlikte kampanyalar yapmıştır. Elbette bu kampanyalar doğrultusunda blippar uygulaması çok daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır. Özellikle İngiltere’de büyük ses getiren bir uygulama olmuştur.

Blippar Özellikleri Nelerdir?

Blippar, 1.8.9.1 versiyonu ile yayında olan bir uygulamadır. Bu uygulama 16 MB boyutundadır. Bu uygulamanın kullanılması için her hangi bir üyelik yaptırılmasına gerek yoktur. Üyelik gibi prosedürlerle uğraşılmadan hemen kullanılmaya başlanabilir. Blippar ile yepyeni dünyalar keşfetmek kolaydır. Videolara, resimlere, müzik listelerine, oyunlara, bilgilere ve çok daha fazlasına bu uygulamayla ulaşmak oldukça basittir.

Blippar Nasıl Kullanılır?

Bilindiği gibi her uygulamanın kendine özgü adımları vardır. Blippar uygulamasının kullanılması için de belli adımların atılması gerekir.

  • İlk olarak uygulama indirilmelidir. Blippar uygulaması, Android ya da İOS üzerinden cep telefonuna veya tablete indirilebilir.
  • İndirme işlemi sonrasında uygulamayı hemen kullanmaya başlamak mümkün.
  • Uygulamayla dergilerde, poster ve paketlerdeki Bippar logosuna bakılır. Sevilen ve popüler markaların beğeni uyandıran Artırılmış Gerçeklik deneyimleri için söz konusu sayfanın tümü Blippar’llanır. Böylece yakın çevredeki her şey Blipp’lenir hale gelir.
  • Yapılması gereken tek şey; Blippar uygulamasını açarak Blippar logolu ürünleri çekmektir.

Kullanımı son derece kolay olan uygulama kullanıcılardan tam not almıştır.

Türkiye’de Blippar

Blippar uygulamasının Türkiye pazarına bakıldığında Milliyet, MediaCat ve Ülker gibi meşhur markaların bu uygulamayı kullandığı bilinmektedir. Fenerbahçe ve Renault için geliştirilmiş olan kampanyalar özellikle ses getiren kampanyalar olmuştur.

Blippar: https://www.blippar.com


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
1
komik
beğendim beğendim
19
beğendim
iğrenç iğrenç
10
iğrenç
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
8
Korkutucu
Sevgi Sevgi
7
Sevgi
Zekice Zekice
17
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blippar Nedir?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı