Int (yada integer) değişkenler tam sayılarla ilgilenen değişkenlerdir.  Aşağıdaki tabloda değişkenlerin ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Burada en çok kullandığımız değişkenler;

⇒ küçük, tam sayılar için kullandığımız ‘byte’,
⇒ aralığını pek kestiremediğimiz, herhangi bir tamsayı olabilecek sayılar için kullandığımız ‘int’,
⇒ ondalıklı sayılar için kullandığımız(örneğin 2.9) ‘double’.
Bu 3 değişkeni diğerlerinen daha fazla kullanılmaktadır.
Bir önceki yazımda neden değişken kullandığımızı açıklamıştım.

Peki neden string, int gibi farklı farklı değişkenler kullanıyoruz? string değişkenine sayı atasak olmaz mı?

Farklı değişken kullanmamızın nedeni yazacağımız programın olabildiğince stabil bir biçinde çalışması ve siz console ekranında fart etmeseniz de büyük projelerde oldukça fark yaratmaktadır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz, yağ kutusuna süt koymak gibi. koyabilirsiniz fakat o kutu işlevini tam anlamıyla gerçekleştiremez.
Peki neden hepsine string değişkenini kullanmıyoruz? Çünkü string farklı bir amaç için kullanılmaktadır. Örneğin siz bir hesap makinesi yapmak istediğinizde, kullanıcıdan bir değer almanız gerekmektedir. Yazdığımızın bir metin mi, sayı mı, olduğunu programımızın anlaması için ve daha hızlı bir şekilde çalışması için int türünde bir değişken oluşturmamız gerekmektedir.

Bu değişkenleri de tanımlarken, aynı stringde yaptığımız gibi, önce değişkenin türünü (int mi, byte mı,…), daha sonra değişkenimizin ismini tanımlamalıyız. Daha sonra değişkenimize bir değer atamalıyız.Örneğin;

int sayı;
sayı=4;

veya

int sayı=4;

Bildiğiniz üzere string türünde değişken ataması yaparken çift tırnak kullanıyorduk. Fakat sayısal değişkenelerde tırnak kullanmadan direk yazıyoruz. Bu sayede programımız onu metin olarak değil, sayı olduğunu anlayabilmektedir.

Peki oldu ki string türü bir değişkeni sayısal bir değişkene çevirmemiz gerekiyor. Bu mümkün müdür?

Evet, mümkündür. Bu konuyla alakalı yazımı daha sonra sizlerle paylaşacağım. Şimdilik bu değişkenlerin nasıl kullanıldığını kavramak için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Video biraz uzun olabilir fakat bunları pekiştirebilmeniz için bol bol uygulama yapmanız gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
13
komik
beğendim beğendim
11
beğendim
iğrenç iğrenç
5
iğrenç
Başarısız Başarısız
8
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
5
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
3
Korkutucu
Sevgi Sevgi
16
Sevgi
Zekice Zekice
6
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir