Flipped Classroom Nedir?

Eğitimde son dönemlerde sıkça adınız duyduğumuz bazı öğretmenler tarafından da sıkça uygulanmaktadır. Flipped calssroom geleneksel yöntemden ziyade, teknoloji kullanılarak oluşturulmuş bir öğretim yöntemidir. Flipped Classroom‘u Türkçeye “Dönüştürülmüş Sınıflar” olarak çevirebiliriz. İsminden de anlaşılacağı üzere geleneksel yöntemin baş aşağı çevrilerek uygulandığı bir yöntemdir.  Bu yöntemle Bloom’un Tam Öğrenme Modeli’ne maksimum düzeyde katkıda bulunulabilir.

Ters yüz sınıf pedagojik temelleri yapılandırmacı öğrenme kuramına dayanmaktadır. Bu kurama göre öğrenciler bilgiyi  olduğu gibi almazlar. Öğrenciler bilgileri almak için aktif olarak katılmaları gerekmektedir. Ters yüz sınıfta sınıf dışı öğrenme süreci öğrencinin kendisine bırakılmıştır.

Ters yüz sınıf modeli “sınıf dersi öncesi uygulamalar” ve “sınıf içi aktif eğitim etkinlikleri” olarak iki farklı bileşenden oluşmaktadır.

Ters yüz sınıflar beraberinde bazı sorunları da göz önüne sermektedir. Öğrencinin teknolojiye ulaşıp ulaşamadığı, alt yapı ve teknik aksaklıklar en sık karşılaşılan sorunlardır.

Sonuç; Ters Yüz sınıf modeli gerek mezuniyet öncesi gerekse de mezuniyet sonrası eğitimde giderek daha da çok kullanılmaktadır. Öğrenim ve öğrenme sürecinde teknolojinin kullanıldığı yeni bir strateji olarak karşımıza çıkan “ters yüz sınıf modeli” yükseköğrenim programlarında da giderek daha çok uygulanma şansı bulmaktadır.

KAYNAK: Prof. Dr. Cüneyt Orhan Kara (DERGİPARK)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
6
komik
beğendim beğendim
6
beğendim
iğrenç iğrenç
15
iğrenç
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
15
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
13
Korkutucu
Sevgi Sevgi
11
Sevgi
Zekice Zekice
17
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Flipped Classroom Nedir?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı