Zihin haritası Tony Buzan tarafından 1960’ların sonlarına doğru geliştirilmiş, düşünceleri anahtar kelimelerle birbiriyle ilişkilendirerek kullanmaktır.

Düşünceleri oluşturmak, görselleştirmek, tasarlamak ve sınıflandırmak ile birlikte, eğitim alanında, organizasyonda, problem çözümünde ve karar alma süreçlerinde kullanılır.

Eğitimde kullanımı ile ilgili birçok araştırma yapılmış ve akademik makale yayınlanmıştır. Karen Goodnough ve Robin Woods tarafından yazılan “Öğrenci ve Öğretmenlerin Zihin Haritalandırma İle İlgili Algılamaları” isimli makale bunlardan biridir.

Makalenin sonuçlarına göre:
  1. Öğrenciler, Zihin Haritalandırmayı öğrenmeye eğlenceli, ilginç ve motive edici bir yaklaşım getiren bir araç olarak algılamıştır. Bazı öğrenciler (%60), işin eğlence yönünü Zihin Haritalarını (renk, sembol, anahtar kelime ve tasarımdaki birçok seçenek aracılığıyla) oluştururken karşılaştıkları yenilikçi olma fırsatına dayandırmışlardır.
  2. Öğrenciler, Zihin Haritalandırmayı bilim öğrenmede çeşitli amaçlara sahip olmak şeklinde nitelendirmiştir.
  3. Öğrenciler, Zihin Haritalandırmayı öncelikle fikirlerin muazzam derecede ifade edilmesine olanak tanımasından dolayı grup içinden ziyade bireysel bir durumda kullanmayı tercih etmişlerdir.
  4. Öğrencilerin çoğunluğu Zihin Haritalandırmanın öğrenmelerini çeşitli şekillerde geliştirdiğini ifade etmiştir. Dikkat artışı, daha organize düşünme ve fikirler, değerlendirme sırasında fikir paylaşımına daha iyi bir yaklaşım ve gelişmiş not alma gibi açılardan fayda elde etmişlerdir.

Zihin Haritası Oluşturmak Kullanılabilecek Araçlar

1- SpiderScribe
Bu haritalandırma aracı kullanıcılarına, farklı alanlardaki bir çok bilgiyi görselleştirerek bir araya getirme olanağı sunuyor. Hem de bunu yaparken sizi belirli bi kalıba sokmadan özgürce kendi harita stilinizi yaratmanıza izin veriyor.

2- Wridea
Hem öğretmenler hem öğrenciler için yararlı bir araçtır. Kullanıcı arkadaşlarıyla tartışma ortamları kurabilir, fikirlerini farklı kategoriler altında toplayabilir.

 3- Bubbl.us
En beğendiğim ve çok sık kullandığım araçlardan bir tanesidir. Basit şekilde, en az sayıda araç kullanarak zihin haritaları oluşturulabilmektedir. Ayrıca verilecek bağlantı sayesinde, başka kişiler tarafından, düzenlenebilme veya güncellenebilme olanağı sağlamaktadır.
Buble.us ile hemen hemen aynıdır. Kısa sürede zihin haritalarını oluşturabilmenizi sağlar
Slatebox sunum ve online zihin haritası oluşturmak için tasarlanmış bir araçtır.  Kullanıcılarına istedikleri kadar harita oluşturmakta özgürlük sağlar. Bedava ve Pro hesapları vardır.
Resimleri ikonlar, notlar
Mindmeister ile diyagramlarınıza resimler, linkler, notlar ve ikonlar ekleyebilirsiniz. Bedava sürümü bir çok reklam içermektedir ve sadece 3 harita yapma imkanı sunar.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
10
komik
beğendim beğendim
8
beğendim
iğrenç iğrenç
1
iğrenç
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
16
Korkutucu
Sevgi Sevgi
13
Sevgi
Zekice Zekice
3
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zihin Haritaları

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı