Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere Unity’de resim hedefine artırılmış gerçeklik uygulamayı anlatacağım. Bunun için Vuforia SDK’sını kullandım. SDK’yı indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İlk olarak VUFORIA sitesine giriş yapalım(Üyeliğiniz yoksa üye olmanız gerekmektedir.).

Giriş yaptıktan sonra  Develop-Target Manegar yolunu izleyelim (Lisans Anahtarınız yoksa ilk önce onu aktif etmenizi öneririm. Eğer lisans anahtarınızı nasıl alacağınızı bilmiyorsanız BU ViDEO yu izlemenizi tavsiye ederim).
Daha sonra resim hedefimizi eklemek için Add Database(Veritabanı) butonuna tıklıyoruz. Veritabanımıza isim verelim ve tipini (Device) seçelim.

 

 

Bu işlemleri yaptıktan sonra oluşturduğumuzu veritabanını açalım. Resim hedefimizi eklmek için ‘Add Target’ butonuna tıklayalım. Açılan menüden hedefimizin tipini seçelim. Resim hedefi kullanacağımız için Single Image seçeneğini seçelim. File kısmından hedef olacak resim dosyamızı yükleyelim. Genişliğini ve resim dosyamızın ismini girdikten sonra ekleyelim.

Ekleme işlemi bittikten sonra ‘Download Databese’  butonu ile oluşturduğumuz veritabanını indirelim.

 

Vuforia’da işlmelerimiz bitti. Şimdi sıra Unity’e geldi. Unity’i açalım ve yeni bir proje oluşturalım.
İlk olarak Vuforia SDK’mızı aktif edelim. Ben Unity’i kurarken Vuforia entegreli bir şekilde kurdum. Vuforia entegreli bir Unity’de SDK’yı aktif edebilmek için sağ üst köşede bulunan File-Build Settings yolunu izlemeliyiz.

Açılan menüden Player Settings seçeneğini seçmeliyiz.

Sağ bölümde açılan menüden, en aşağıda bulunan XR Settings bölümünü genişletince ‘Virtual Reality Supported’ ve ‘Vuforia Augmented Reality’ seçeneklerini aktif hale getirmeliyiz.

NOT: Eğer kullandığınız Unity Vuforia entegreli değilse Vuforia SDKsını indirin. İndirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Daha sonra sürükle bırak yaparak veya Asstes-Import Package yolunu izleyerek entegre edebilirsiniz.

Vuforia’yı entegere ettikten sonra indirdiğimiz veritabanına geldi sıra. Veritabanını da aynı şekilde Asstes-Import Package yolunu izleyerek veya sürükle-bırak yaparak yükleyebiliriz.

Gerekli paketlerimizi yükledikten sonra sağ kısımda bulunan bölüme gelip sağ tık+Vuforia+AR Camera ekliyoruz. isterseniz Main Camera’yı silebilirsiniz. Kameramızı ekledikten sonra üstüne tıklayıp Inspector bölümünden open Vuforia  configuration seçeneğine tıklayalım. En üstte bulunan App Licence Key kısmına Vuforia Sayfasından aldığımız Lisansı kopyalayalım ve bu kısma yapıştıralım.

Lisansımızı aktif hale getirdikten sonra Hierarch kısmına gelip tekrar faremizden sağtık+Vuforia+ImageTarget yolunu izleyelim.

Sıra modelimizi yüklemeye geldi. Bunun için elinizde bulunan 3 botuylu bir model kullanabilirsiniz. Eğer elinizde 3 boyutlu bir modeliniz bulunmuyorsa Unity’nin marketini kullanabilirsiniz.

 

Modelinizi de aktardıktan sonra hedefimizin üzerine sığacak bir biçimde yerleştiriyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar. Şimdi Play butonuna tıklayarak projenizi çalıştırabilirsiniz.

Detaylı bir anlatım için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
13
komik
beğendim beğendim
11
beğendim
iğrenç iğrenç
5
iğrenç
Başarısız Başarısız
8
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
5
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
3
Korkutucu
Sevgi Sevgi
16
Sevgi
Zekice Zekice
6
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Artırılmış Gerçeklik - Resim Hedefi Kullanma (Image Target)|Target Ne Demek?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı