4
1 Paylaşım, 4 Beğeni

                Tüm işlemlerimizi gerçekleştirebildiğimiz internet kavramı gün geçtikçe kullanım alanını daha da arttırmakta. Sadece şahsi işlemler değil, şirketlerin, kurumların hatta devletlerin bile birçok işlemi internet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu gerçeğin bilincinde olan ülkeler teknolojik kullanım alanlarını arttırmak ve bu sayede siber anlamda yapılan yarışta “biz de varız” demek istemektedirler.

Teknoloji ve internetin sağladığı kolaylıklar bazı kötü niyetli kimselerin elinde yıkıcı bir silaha dönüşebilmekte. Gücü elinde tutmak ve sınırlarındaki güvenliği sağlamak isteyen, bunu yüzyıllardır ilkel yollarla ve savaşlarla yapan devletler için, kötü niyetli yazılımcılar hayati bir tehdit oluşturmaktadırlar. Bu yüzden tüm devletler, kontrolü internet ve teknolojinin artmasıyla zorlaşan siber âlemi yönetebilmek ve söz sahibi olabilmek için kapasitelerini ve kalifiye personellerini arttırma yoluna yönelmişlerdir.

Siber Güvenliğin Zamanla Gelişimi

                İnternet çağı, insanların bilgiye ulaşmasını oldukça kolaylaştıran bir dönem olmasıyla beraber, kötü niyetli bir kullanım sonucu büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Kişilerin, kurum ve kuruluşların ve ülkelerin verilerini barındıran internet, kötü niyetli kimselerin elinde oldukça olumsuz durumlara da sebep olabilmektedir. Siber uzay, internetin ve teknolojik gelişmelerin sonucunda tehditlere açık hale gelmiştir. Bu tehdit ve saldırıların sonucunda özellikle devletler, uluslararası güvenliğini elinde tutabilmek için siber güvenlik ve siber savunma sektörüne önem vermeye başlamıştır. Değeri son yıllarda anlaşılan siber güvenlik sektörü, ilerleyen yıllarda daha da gelişim göstereceğinin sinyallerini şimdiden vermektedir.

                Siber güvenlik sadece devletlerin değil, kişilerin de çok büyük önem verdiği bir sektör haline gelmiştir. Sonuçta herhangi bir siber saldırı altında kalan bir bilgisayar ağı, içerdiği bilgiler boyutunda kullanıcısını zor durumda bırakacak sonuçlar doğurabilir.

Siber uzay kavramı bu kadar önemli bir konu iken, çok küçük yaşlarda verilecek temel düzeyde siber kavramlar eğitimi ile ülkelerin ve kişilerin mağdur olmasının önüne geçeceği gibi, özellikle devletleri, uluslararası anlamda var olan siber yarışın da dışına itilmesini engelleyecektir.

Siber güvenlik ve siber savunma, ne yazık ki henüz ülkemizde tam anlamıyla oturmuş bir sistem değildir. Fakat artan siber saldırılar sonucunda geçtiğimiz yıllardan itibaren Türkiye de kendince önlemler almaya başlamıştır. Siber güvenlik gelişiminin henüz başında olan Türkiye, diğer ülkeler gibi tehditlerin farkına varıp siber yarışta diğer ülkeleri yakalamayı amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: siber uzay, siber güvenlik, siber savunma, siber güvenliğin gelişimi, siber saldırı, siber yarış


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
1 Paylaşım, 4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
10
komik
beğendim beğendim
12
beğendim
iğrenç iğrenç
1
iğrenç
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
17
Korkutucu
Sevgi Sevgi
15
Sevgi
Zekice Zekice
5
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SİBER GÜVENLİĞİN GELİŞİMİ

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı