İşbirlikli öğrenme yöntemi en genel tabiri ile belirtilecek olursa kişilerin birbirleri ile yardımlaşarak eğitim aldıkları bir öğretim biçimi ya da modelidir. İşbirliği gereken işlerde farklı yeteneklerde olan kişilerin bir araya gelerek bir bütün halinde çalışması bu öğretim türünün en temel özelliğidir. Bu yöntem özellikle de büyüme çağında ki çocuklara uygulanmaktadır. İşbirlikli öğrenme çocukların birbirleri ile etkileşimini artıran ve olumlu dönütler alınmasını sağlayan bir sistemdir. Çocukların birbirleri ile sosyalleşmesini ve birlikte hareket ederken de aynı zamanda bir şeyler öğrendikleri bu sistem günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

   İşbirliği İle Öğrenme   

   İşbirliği ile öğrenme yöntemini en fazla, çocukların beraber hareket etmeleri gereken oyunlarda görmek mümkün. Özellikle tiyatro. Drama gibi eğitici etkinliklerde bu yönteme sıklıkla başvurulmaktadır. İşbirliği ile öğrenme sırasında çocuklar birbirlerine yardım ettikleri için dayanışmayı ve problem çözmeyi öğrenebildikleri gibi durumları analiz edebilme yeteneğine de sahip olurlar. Çocuklar bu kazandıkları yetenekler ile ileri ki yaşamlarında diğer kişileri de dinleme ve anlamaya çalışacakları için bu eğitim türü aslında ileriye dönük olan ve her daim kullanılabilecek olan bir eğitim türüdür. Uzmanların da yapmış olduğu araştırmalara göre İşbirlikli öğrenme türü ile eğitim alan çocukların kendilerini bu eğitimi almayan çocuklara göre daha iyi ifade ettiklerini ortaya koydular. Özellikle bu İşbirliği ile öğrenme eğitimi alan çocuklar grup içinde kendilerini ifade etmek zorunda kaldıkları için küçük yaşlarda özgüven kazanmış oluyorlar. Bu sebeple de bu eğitimin en büyük artılarından biri de çocuklara özgüven kazandırıyor olmasıdır.

    İşbirlikli öğrenme tekniği diğer tekniklere göre öğrencileri daha fazla eğlendirmeyi amaçlayan bir tekniktir. Grup içinde çocuklar birbirleri ile daha çok etkileşimde bulundukları için üstlendiği görevlerde diğer arkadaşlarından da yardım alacaklar, işte bu durum da çocukların dayanışma ve yardımlaşma duygusu devreye girip kendini gösterecektir. Çocuklar yardım almanın ya da yardım etmenin ne kadar sevindirici ve mutlu edeceğini göreceklerinden dolayı ileri ki hayatlarında da kazanmış oldukları bu yetileri kullanacaklardır. İşbirliği ile öğrenme yöntemi her çocuğa uygulanması gereken bir tekniktir. Böylece toplumlar daha verimli ve ahlaki değerlere sadık davranacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
5
komik
beğendim beğendim
6
beğendim
iğrenç iğrenç
13
iğrenç
Başarısız Başarısız
16
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
13
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
11
Korkutucu
Sevgi Sevgi
10
Sevgi
Zekice Zekice
17
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşbirlikli Öğrenme Nedir?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı