Toplum, tarihin başlangıcından bu yana ilerlemesine bir sonraki teknolojiye geçerek devam etmiştir.  Her geçen yıl daha gelişkin ve daha ileri bir safhaya doğru adeta koşarak ilerleyen insan ırkı, bir yandan da bu gelişimi nasıl yöneteceğine ve bir sonraki aşamaya nasıl geçileceğine yönelik çalışmalar geliştirmiştir.

                Sanayi devriminden sonra müthiş bir hızla gelişen endüstri sektörü gelişimini, teknolojinin de kattığı kolaylıkla daha büyük bir hızla devam ettirmektedir. Toplum 5.0 bu gelişimin günümüzdeki adımı olarak nitelendirilebilir.

                Pekiyi nedir bu Toplum 5.0? Toplum 5.0; teknolojiyi ve güncel gelişimi doğru kullanabilme yetisini destekleyen bir felsefedir diyebiliriz. Japon devlet adamı Shinzo Abe’nin ortaya koyduğu bu toplumsal gelişim felsefesi toplumun büyük bir kısmını endişelendirmekte. Çünkü Toplum 5.0 felsefesi sonucunda robotlaşması düşünülen insan gücünün istihdam problemlerini de beraberinde getireceğine yönelik büyük bir kanı mevcut.

Toplum 5.0’in Uygulanma Biçimi ve Değerlendirilmesi

                Geçtiğimiz yıllarda, İngiltere yapılan bir Toplum 5.0 uygulaması, aslında bizlere Toplum 5.0’in ne vadettiğini tam olarak açıklamakta. İnsansız hava araçlarının İngiltere’de 1 hektarlık alana tohum ekip ilaçladıktan sonra hasat kaldırması ve bunları yaparken insani kuvvetten yardım almaması bizlere Toplum 5.0 felsefesinin sonuçlarını net biçimde anlatmakta.

                Toplumun faydasını birinci öncelik olarak kabul eden bu gelişmiş teknoloji, robotların ve insansız hareket edebilen makinaların üzerinde çalışmalarını sürdürmekte.

            Toplum 5.0  aslında topluma şu hedefleri sunmakta;

                Dünya üzerindeki yaşlı nüfusuna karşı çözümler üretmek,

                Teknoloji ile sosyal hayatı maksimum seviyede birleştirmek,

                Toplum çıkarlarının her şeyin üzerinde tutmak,

                Gelişen endüstrinin tahrip ettiği ekosistemdeki bozulmaları revize etmek.

Türkiye’de Toplum 5.0

                Toplum 5.0 felsefesine, dünya üzerindeki diğer gelişmiş ülkelerin verdiği önem ne yazık ki ülkemizde aynı etkide değil. Henüz endüstrimiz dahi yeterince gelişememişken uygulanabilir Toplum 5.0 uygulamalarından söz etmek ütopik olacaktır. Dijital teknolojiler, endüstri sektöründe yeteri kadar yaygın olmadığı göz önünde bulundurulursa Toplum 5.0 uygulamaları ülkemizde oldukça sınırlı düzeyde. Bu sorunun önüne ancak kalifiye eleman yetiştirmekle geçileceği açık bir gerçek.

                Yapay zekanın kullanım alanları tüm dünyayı iki bölmüş durumdayken, Toplum 5.0 felsefesi ve uygulama alanları yaygınlaşmasından hiçbir hız kaybetmiyor. Bilim kurgu filmlerinde söz edilen robotların dünyayı ele geçirmesi klişesi, korkutucu senaryolardan sıyrılarak gerçekleşmek üzere.

Anahtar Kelimeler: Toplum 5.0, Toplum 5.0 uygulamaları, yapay zeka, teknolojik gelişim, toplumsal gelişim, Toplum 5.0 felsefesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
11
komik
beğendim beğendim
11
beğendim
iğrenç iğrenç
3
iğrenç
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
3
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Sevgi Sevgi
16
Sevgi
Zekice Zekice
6
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOPLUM 5.0 NEDİR?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı