Braille hikaye küpleri, bireylerin yaratıcı becerilerini geliştirmek, hayal güçlerini kullanmak, yorum yapabilmek, akıl yürütmek, bağlantı kurmak ve değerlendirme becerilerini geliştirmekte kullanılan bir eğitim ve öğretim materyalidir. Görme engelli bireyler için kullanılan bir materyaldir. 

Braille hikaye küpleri eğitim materyali, adını görme engelli olan ve kendi adını verdiği bir alfabe sistemi icat eden Louis Braille’den almıştır. Louis Braille, 10 yaşında iki gözünü de kaybederek kör olmuş Fransız bir çocuktur. O dönem için görme engelli bir çocuk olmasına rağmen eğitim hayatında çok başarılı olmuş ve 15 yaşında babasının ona hediye ettiği kabartmalı bir zardan esinlenerek bu alfabeyi icat etmiştir. 

Braille alfabesi dünya çapındadır ve tüm görme engelliler için oluşturulmuştur. 1’den 6’ya kadar belli bir düzende sıralanmış kabartmalı noktalar vardır. Görme engelli kişiler de bu kabartmalı noktalara dokunarak okuma yapabilirler(Tutaysalgır, H., 2019). Özel karakter içeren bazı diller (Asya dilleri gibi) haricinde neredeyse tüm dünya dillerine uyarlanmıştır ve kullanılır. 

Braille hikaye küpleri Rory’nin hikaye küpleri (Rory’s Story Cubes) oyunundan esinlenerek ortaya çıkmış olabilir. 6 yaşından 99 yaşına kadar herkesin oynayıp eğlenebileceği ve hem kişinin kendi gelişimi hem de kişiler arası ilişkilerinde gelişmesi ve bu ilişkilerin daha da güçlenmesi için de katkı sağlayacak bir oyun haline gelmiştir. Böylece görme engellilere uyarlanarak onların da yaratıcılıklarını geliştirme, hayal kurma, yorum yapma, akıl yürütme, bağlantı kurma ve değerlendirme becerilerini geliştirmek dışında etraflarındaki insanlarla daha da çok iletişim kurmalarına yardımcı olabilir. Braille hikaye küpleri oldukça basit ve eğlencelidir eğitim öğretim materyali olmasının yanında bir oyun gibidir ve kullanımı da oldukça basittir. Bu hikaye küpleri 5 küpten oluşmaktadır ve küplerin 6 yüzeyinde Braille alfabesiyle yazılmış 6 kelime bulunmaktadır. Nasıl kullanılır ya da oynanır diye bakacak olursak; görme engelli kişi 5 küpten oluşan hikaye küplerinden rastgele şekilde bir seçim yapar. Daha sonra seçilen küpün 5 yüzünden 5 tane kelime seçer ve bu 5 kelimeyi kullanarak bir hikaye oluşturur ve hikayesini anlatır. Bu grup içindeki herkesle aynı şekilde rastgele seçimler yapılarak tekrarlanır ve her biri kafasında oluşturduğu hikayeyi anlatır. 

Kaynakça

Tutaysalgır, H., (2019), Braille Hikaye Küpleri, 16.08.2019 tarhinde egitimteknoloji.net sitesi: https://egitimteknoloji.net/2019/05/braille-hikaye-kupleri/ adresinden alınmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
1
komik
beğendim beğendim
19
beğendim
iğrenç iğrenç
10
iğrenç
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
8
Korkutucu
Sevgi Sevgi
7
Sevgi
Zekice Zekice
13
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Braille Hikaye Küpleri

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı