AG gerçek hayat tecrübesi ile sanal dünyanın arasındaki duvarları yıkan bir uygulamadır. Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik ) gerçek dünyadaki ortamların veya nesnelerin; cihazlar tarafından üretilen ses, video veya grafiklerle meydana gelen fiziksel görünümdür. Arttırılmış gerçeğin gelişmesinde, neredeyse tüm teknolojiler gibi, askeri teknolojiler yatmaktadır.

AG ile yapılan eğitimler gerçek hayatla iç içe geçtiği için gayet cezbedici bulunmaktadır. Mesela pilotların uçak kullanma eğitimde AG teknolojisini rahatlıkla kullanılmaktadır. Böylece pilotlar teknik bir arıza ile karşılaşmadan tecrübe kazanmaları sağlanmaktadır. İlerleyen yıllarda AG E-eğitim ve mobil eğitim ortamlarının vazgeçilmez bir olgusu olabilir. 

Eğitim alanında AG’i özellikle kitap, dergi gibi basılı materyalleri canlandırmak amaçlı kullanabiliriz. Asenkron olan basılı materyalleri senkron hale getirebiliriz. Özellikle Fen Bilgisi dergisinde asitler ve bazlar konusunu somut hale getirerek, öğrenmeyi kalıcı hale getirebiliriz. Matematik dersi için de aynı şeyleri yapabiliriz. Örneğin, havuz problemlerini anlamakta güçlük çeken bir öğrenci için kullanılabilir. bu sayede öğrenci problemi daha iyi anlayacaktır. Türkiye’de çok yaygın olmasa da yurt dışında oldukça yaygın bir teknolojidir.

Aşağıda Matematik dersi için kullanılan bir AG örneği verilmiştir.

Aşağıdaki videoda da Fen Bilgisi dersinde kullanılan AG örneği verilmiştir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
7
komik
beğendim beğendim
8
beğendim
iğrenç iğrenç
16
iğrenç
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
16
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
14
Korkutucu
Sevgi Sevgi
12
Sevgi
Zekice Zekice
18
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir