Hololens karma gerçekliğin hayata geçmesini sağlayan, önemli bir cihazdır. Yani arttırılmış gerçeklik seviyesini biraz daha ileri taşımayı sağlar. Windows 10 işletim sistemine entegre edilmiştir, yani bu işletim sistemi için holografik yansıtıcı olma özelliği taşımaktadır. Holografik görüntüler dışında gerçekçi sesli iletişim ve sesli komutta sağlıyor. Gözlük şeklinde tasarlanan cihazda kafa bandının rahat oturması için ağırlık dağılımı tasarlanmıştır. Bu sayede kulaklar ve burun aşırı basınçtan korunmuş olur, VR gözlüklere göre tasarımı daha şıktır.

Çizim Yeteneği

Hololens sayesinde mouse kullanmanıza bile gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken parmağınızı gözlüğün önüne getirmek ve hareket ettirmek. CAD uygulamasını hololens ile kaleme ihtiyaç duymadan yönetebilirsiniz. Sadece parmağınızı kullanarak çizim yapabilir veya objeleri taşıyabilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaparken sabit kalmanıza da gerek yok. Siz kafanızı çevirseniz dahi hololens taşıdığınız objeyi oraya sabitliyor.

Bu sayede kafanızı çevirdiğinizde onu aynı yerde bulabiliyorsunuz. Tüm bu çizimleri yazıcından 3D olarak çıkarabilme şansınızda var. En güzel yanlarından biri, evi tuval olarak düşünüp istediğiniz çizimleri yapabilir ve tasarım öncesi hazırlık gerçekleştirebilirsiniz. Hololens sayesinde evin duvarına delik açabilir, koltuğa kale çizebilirsiniz.

Sesli Etkileşimler

Gözlükteki uygulama sayesinde sesli etkileşime geçebilir, komut verebilir ve sesli cevaplar alabilirsiniz. Şuan İngilizce olarak gerçekleşmekte olan bu hizmetler yakın zamanda Türkçe de dahil olmak üzere farklı dillere de çevrilebilir.

NASA- Microsoft işbirliği

Nasa ve Microsoft işbirliği ile tasarlanan holografik yazılım sayesinde Mars’ın yüzeyi hololens kullanılarak keşfedilebilecek. Mars’a gitmeye gerek kalmadan, dünyadan Mars’ı gezebilecek, keşif yapabilecekler. Bu sayede Hololens’in Microsoft tarafından geliştirilen bir bilgisayar olduğu anlaşılabilir. Yaşama teknolojik bakımdan adeta yeni bir bakış açısı getirmektedir. Bir yere bağlı kalmadan çalışan ilk bilgisayar olma özelliğine sahiptir. Sorunsuz bir şekilde fiziksel ve dijital dünyanın entegre edilmesini sağlamaktadır.

Her Alanda Kullanılabilecek

Hololens şuan seri satış halinde değil, yaygın olarak kullanılmıyor. Ancak birkaç sene içinde iş, oyun, eğitim ve iletişim gibi pek çok alanda kullanılacağı kesin.

Sağladığı diğer kolaylıklar;

  • Güvenle karar almayı sağlar
  • Daha etkili çalışmaya yardımcı olur
  • Fikirleri gözler önüne getirir
  • Bilgi ve içeriklere sesli, hareketli ve görsel olarak erişebilmek

Tüm bu özellikleri sayesinde bilim kurgunun bilimsel gerçeklik haline dönüştüğünü söyleyebiliriz. İçinde bulunan optik sistem lock-step olarak çalışmaktadır. Saniye başına çok sayıda veriyi işleyebiliyor ve kaydedebiliyor. Hololens ile yavaş yavaş gerçek hayattan hologram hayata geçiş yapıyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
16
komik
beğendim beğendim
16
beğendim
iğrenç iğrenç
8
iğrenç
Başarısız Başarısız
11
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
8
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
6
Korkutucu
Sevgi Sevgi
4
Sevgi
Zekice Zekice
10
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hololens Nedir?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı