Hizmet içi eğitim, kamu görevlilerinin hizmete yatkınlığını sağlamak, verimliliklerini artırmak ve gelecekteki görev ve sorumlulukları için yetiştirme amacıyla, kurum içinde ya da kurum dışında, iş başında ya da iş dışında başvurulan eğitim etkinlikleridir. Ayrıca hizmet içi eğitim herhangi bir kurum personelinin görevleriyle ilgili bilgi, beceri ve tutumları kazanmalarını motive edecek etkinlikler olarak da tanımlanmaktadır (Gül, 2000; Kaya, Küçük ve Çepni, 2006).

Eğitimöğretim faaliyetleri, planlı bir şekilde ilerleyen bir süreçtir. Bu faaliyetlerin düzenlenmesinde en büyük görev öğretmenlere düşmektedir. Bu nedenle eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamadan önce Eğitim Fakültelerinde eğitim gören öğrencilere verilen eğitim oldukça önemlidir. Bu bakımdan dolayı Eğitim Fakültesindeki öğretmen adaylarının bilgi bakımından gerekli donanımlara sahip olması gerekmektedir.

Farklı alanlarda sürekli olarak gelişmeler meydana gelmektedir. Bu süreçten en çok, eğitimöğretim sürecine aktif olarak katılan öğretmenler ve öğrenciler etkilenmektedir. Gerek kurumların işleyişi gerekse kendi gelişimleri kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Eğitim Fakülteleri de bu süreci takip ederek, öğretmen adaylarının gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Eğitimde istenilen sonuçların alınması için en önemli öğelerinden biri olan öğretmenlere sürekli olarak yenileşme imkânının verilmesi gerekmektedir. Bu amaçla hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi ve yürütülmesi gerekmektedir. Öğretmenlerin niteliklerinin geliştirilebilmesi ve öğretmen kimliğini kazandırılması hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim süreçlerinin bütünleşmesi ile sağlanabilir. Uzun yıllar çalışan öğretmenlerin, gerek teknoloji, gerekse farklı alanlarda meydana gelen gelişmeleri takip ederek; bu gelişmelere göre kişisel ve mesleki gelişimlerini sürdürmeleri ve edindikleri bilgileri öğrencilerine aktarmaları gerekir. Bu yüzden, öğretmenlere yönelik uygulanan hizmet içi eğitim çalışmaları, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimleri ve eğitimin devamlılığının sağlanması bakımından oldukça önemlidir.

BTY dersi için hizmet içi eğitim örneklerinden bazıları şunlardır(2018):
*FATİH Projesi – BTnin ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Kursu
*FATİH Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi Kursu
*Network (CCNA 1) Kursu
*FATİH Projesi – Eğitimde Teknoloji Kullanımı Eğitici Eğitimi Kursu
*Eğitimde FATİH Projesi (Pardus Kullanımı) Kursu

http://oygm.meb.gov.tr/www/icerik_goruntule.php?KNO=28 adresinden 2001-2018 yılları arası yapılan tüm hizmet içi eğitim planlarına ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
1
komik
beğendim beğendim
17
beğendim
iğrenç iğrenç
10
iğrenç
Başarısız Başarısız
14
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
11
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
11
Korkutucu
Sevgi Sevgi
6
Sevgi
Zekice Zekice
12
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hizmet İçi Eğitim

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı