Günümüzde belki de en hızlı değişim gösteren ve kendisini sürekli yenileyen, geliştiren en büyük STEM teknolojidir. Teknolojinin bu denli artışından dolayı insanlar artık teknolojiye daha fazla önem vermeye başladı. Ülkelerin de girişimi ile teknolojik gelişmeler bir hayli artmış durumda. Özellikle günümüzün en dikkat çekici teknolojilerinden biri olan yapay zeka sistemi bütün ülkelerin önem verdiği bir sistem. Teknolojinin bu denli gelişmesi tabi ki günlük hayatımızı oldukça etkilemekte. Artık eğitim sistemlerimizi bu teknolojileri anlamaya ve geliştirebilmeye yöneltmiş bulunmaktayız. Bu eğitim sistemlerinden biri de STEM. STEM eğitimini en kısa şekilde tanımlayacak olursak STEM Fen, Teknoloji. Mühendislik, Matematik gibi dört tane temel önemli disiplin biçiminin birbiri ile entegrasyonunu sağlayarak ürün ortaya çıkarmaya çalışan bir eğitim sistemidir. Bu alanlarda iyi yetişmiş olan bireylerin topluma daha faydalı olabileceği gayet aşikardır. Dijitalleşen dünyamızda ülkelerin birbirlerine karşı en büyük silahları teknolojik bilgidir. Bu yüzden de STEM eğitimi asla göz ardı edilmemesi gerekir. STEM eğitimini alan bireylerin gelişen dünya teknolojilerine daha iyi adapte olabildikleri araştırmalar ile de görülmüştür.

STEM Eğitimi 

   STEM genel dünya disiplinlerinin beraber olarak öğrenimini amaçlayan bir eğitim sistemidir.   Science-Fen, Engineering-Mühendislik , Technology-Teknoloji ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşan STEM bu alanların birbiri ile etkileşiminden doğan bir kavramdır. STEM eğitimi 1950 ’li yıllarda ortaya çıkmış bir kavramdır. STEM kavramının çıkmasından bu yana ülkeler liderlik ve teknolojik kalkınma noktasında STEM eğitimini uygulamaktadırlar. STEM eğitimi bir ülkenin geleceğine yapılan en büyük yatırımlardan biridir. STEM eğitiminin öğrencilerine sunmuş olduğu iki temel amaç vardır. Bunlardan ilki kişinin yani üniversite düzeyinde olan öğrencinin STEM disiplinlerinde bir meslek seçmesi ve ikinci olarak da seçmiş olduğu meslekleri diğer disiplinler ile bağdaştırmasıdır. Böylece öğrenciler daha geniş çerçeve de problem çözme yetenekleri kazanmaktadırlar. STEM eğitiminin öğrencilere katmış olduğu değerlere bakacak olursak; STEM eğitiminin amacı üretim odaklı olmanın yanı sıra yaratıcılık, eleştirel düşünme, yenileme, geliştirme, problem çözme ve üretkenlik gibi 21. Yüzyılın becerilerini de kazandırmaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
16
komik
beğendim beğendim
18
beğendim
iğrenç iğrenç
8
iğrenç
Başarısız Başarısız
11
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
8
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
6
Korkutucu
Sevgi Sevgi
6
Sevgi
Zekice Zekice
16
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir