Karma Gerçeklik veya ingilizce adıyla mixed reality; insaların bilgisayar veya gözlük gibi donanım araçlarıyla çevre etkileşimlerini sağlayan, fiziksel ve dijital dünyaların bir karışımı olarak tanımlanabilir. Karma gerçeklik, görme, işleme, görüntüleme teknolojisi ve giriş sistemlerindeki gelişmelere bağlı olarak gelişmeye devam etmektedir.

Teknoloji çağında farklı kavramlarla da karşılaşıyoruz. Onlardan biri de Karma gerçeklik. Karma gerçeklik, kişinin bulunduğu doğal ortamı sanal ortama dönüştürme işlemidir. Yani sanal ortamın gerçekçi görünmesini sağlar. Karma gerçeklik sayesinde kullanıcı hem doğal hem de sanal ortamla aynı anda etkileşim halinde olabilir. Yani sanal nesneler bulunduğunuz ortamla entegre edilebiliyor.

Sanal Gerçeklikten Daha Kapsamlı

Şimdiye kadar hep sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik hakkında bilgi sahibi olmuştuk. Sanal gerçekliğin, gerçek dünyadan sanal dünyaya bağlanma aracı olduğunu biliyoruz. Ancak karma gerçeklik ortaya çıktığından beri sanal gerçekliğin ne kadar eksik yönünün olduğu ortaya çıkıyor. Karma gerçeklik sayesinde sanal alanın içindeki ve dışındaki şeyler 2 boyutlu olarak aktarılabiliyor. Bu yeni teknoloji sayesinde sanal gerçeklik yani VR’deki kişinin görseli daha kapsamlı olarak ortaya çıkıyor.

Sanal ve Gerçek Dünya Bir Arada

Sanal gerçekte oyun oynarken sadece oyundaki karakterleri görebilirsiniz.

Fakat karma gerçekte;

  • VR video konferans yapabilir
  • Konuştuğunuz insanların yüz ifadelerini görebilir
  • Oyunu oynarken hem karakterleri hem de birlikte oynadığınız arkadaşınızın yüzünü görebilirsiniz

Üstelik bu özellikler sadece başlangıç, üstüne daha fazla ekleneceği kesin.

Tarihteki Yeri

Karma gerçekliğin tarihine şöyle bir baktığımız zaman, ilk defa 1994 yılında bir makalede adı geçmiştir. Makalenin temel konusu karma gerçeklik ve karma gerçekliğin insanlar, makineler üzerindeki etkileriydi. O zamandan bu zaman cihazlardaki işlemci kapasitesinin artması ve boyutlarının küçülmesi günümüzdeki en önemli konulardan biridir.

Günümüzde ise Microsoft’un Hololens’i piyasaya sürmesi ile yeniden gündeme oturdu. Hololens karma gerçekliğin hayatımıza girmesi açısından oldukça önemli bir cihaz. İşlemci kapasitesinin artması ve maliyetinin düşmesiyle beraber önümüzdeki yıllarda eğlence sektöründen ticarete her alanda kullanılacağı düşünülüyor.

Karma Gerçekliğe Örnek

Karma gerçekliğin ne olduğunu daha iyi anlamak için bir örnek vermek gerekirse. Futbol maçlarını artık TV veya monitör olmadan salonun ortasında holografik ve 3 boyutlu bir şekilde izleyebilirsiniz. Farklı açılardan her pozisyonu rahat bir şekilde görebilir ve sanki sahanın içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. İşte sanal ve gerçek dünyanın entegre edilmesinden kasıt tam olarak bu. 3 boyutlu hologram görüntüler ve gerçekçi sesler ile fiziksel ve dijital dünya iç içe geçmiş olacak.

Bir diğer örnek, uzaktaki akrabalarınızla veya toplantıda iş ortaklarınızla konuşurken sanki onların yanınızdaymış gibi olmasını sağlayabilirsiniz. 3 boyutlu suretleri holografik olarak odanın ortasında belirebilir. Sadece sanal dünya için geçerli değildir, gerçek dünyada sanal dünyanın içindeymiş gibi gözükebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
10
komik
beğendim beğendim
10
beğendim
iğrenç iğrenç
1
iğrenç
Başarısız Başarısız
5
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
16
Korkutucu
Sevgi Sevgi
17
Sevgi
Zekice Zekice
6
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karma Gerçeklik Nedir? Mixed Reality

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı