1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Web 2.0 çok etkili tasarımlar yaparak bunları işlevsel bir biçimde kullanılabileceğini biliyoruz. Ancak birçok kişi Web kelimesini duymuş olsa da WB 2.0’a herhangi bir anlam veremiyor. Buradaki yazımızda hem bunun ne olduğuna hem de hangi uygulamalarla daha etkili tasarımlar yapılabildiğine bakacağız.

Web 2.0 Nedir?

İlk olarak O’Reilly Media adlı bir kuruluş tarafından 2004 senesinde kullanılmaya başlanmıştır. Mono internet olarak da bilinen Web 1.0’ın yerini alması için düşünülmüştür. Web 1.0’da bütün verilerin paylaşımı tek bir ana kaynaktan diğer kullanıcılara ulaşır. Ancak Web 2.0 ile paylaşımlar bütün kullanıcılar arasında olabiliyor. Bu durumda sosyal medya araçlarının gelişmesine ve etkileşimlerin artmasını sağlamıştır.

Web 2.0 İle Neler Yapılabilir?

Web 2.0 sayesinde ilk sürümde yer alan tek yönlü iletişim açıkları kapatılmış oldu. Böylece iki yönlü ve güvenli bir veri paylaşım usulüne gidildi. Bu uygulama sayesinde insanlar internet üzerindeki her web sitesinde istediklerini paylaşabilirler. Bu durum internetin günümüzdeki şekillenmesine yardımcı olan önemli bir özelliktir.

Web 2.0 sayesinde yapılabilecek birçok şey var. Bunları burada liste halinde sıraladık.

  • Facebook gibi sosyal ağlar kullanılabilir.
  • Online içerikler gönderilebilir, örneğin anketler
  • Bloglara yazılar ya da yorumlar yazmak mümkündür.
  • Çeşitli sunum paylaşımları internet üzerinden yapılabilir.

Görüldüğü üzere Web 2.0 veri paylaşımı konusunda insanlara çok büyük fırsat sağlamıştır. Günümüzde de bu özelliği sıklıkla kullanılıyor.

Web 2.0 İle Etkili Tasarımlar

Web 2.0 aynı zamanda etkili tasarımlara da yarıyor. Burada etkili tasarım yapılabilecek birkaç uygulamayı inceleyeceğiz.

Logomaker ve freelogodesign ile sitenizin logosunu tasarlamak mümkün. İstenirse şablon logolar da seçilebiliyor.

Web 2.0 Layerstyles sayesinde siteler orijinal görünümlü butonlar eklemek de mümkün. Arkaplanlar içinse Stripe Generator veya Stripe Designer gibi uygulamaları tercih etmek işleri kolaylaştıracaktır.

Siteniz için ücretsiz olarak görseller veya ikonlar edinmek için Flaticon’u ziyaret edebilirsiniz. Flaticon görselleri çeşitli formatlarda ücretsiz bir şekilde indirme olanağı sunmaktadır.  

BeFunky ile çevrimiçi olarak fotoğraflarınızı düzenleyebilir, kolaj haline getirebilirsiniz. Ayrıca içerisinde barındırdığı efektler ile dikkat çekici Instagram gönderileri oluşturabilirsiniz.

Bu araçların kolay kullanımı sebebiyle küçük yaştaki çocukların yaratıcılıklarını artırabilmek amacıyla bilişim teknolojileri dersinde kullanılması tercih edilebilir.

Etkili Tasarımlar İçin Kullanılabilecek 5 Web 2.0 Aracı İçin yapmış olduğum İnfografik aşağıdadır.

https://pin.it/fdjp5ngvslajfe

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
1
komik
beğendim beğendim
16
beğendim
iğrenç iğrenç
10
iğrenç
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
8
Korkutucu
Sevgi Sevgi
5
Sevgi
Zekice Zekice
11
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir