OKU! Mükemmel insan olmak için emredilmiş ilk eylem… Peki neden? Daha yaşamsal faaliyetler varken okumaktaki bu ilahi sır nedir? Yemek yemek, nefes almak, uyumak gibi yaşamın temelini oluşturan eylemleri önemsiz kılan bu okumak neden bu kadar önemli?

Öğrenebilmenin okumak dışında yöntemleri yok mudur? Elbette vardır. Mesela bilmediğim bir konuyu, bildiğini iddia eden birisinden öğrenebiliriz. Ama bu gerçeğe ulaşabileceğimiz muhakkak bir yol mudur? Bunu çok acı tecrübelerle tarihimizde test ettik… Maalesef bu kesin bir yol değildir. Çok geçmişe gitmemize gerek yok. 15 ve 16. yüzyıl Avrupa’sına gitmemiz yeterli.

Okuma yazma bilmeyen bir toplum ve ilahi mutlak güç olduğunu iddia eden bir Kilise. Ve bu düzenin yaratmış olduğu çözülmez bir karmaşa… Kral da dahil olmak üzere parmağı ile işaret ettiğini afaroz etme, katletme ve bağışlama yetkisine sahip bir Papa. Oysa bu sonsuz yetkileri Papa’ya kutsal kitap İncil vermemişti… Peki kim vermişti? Yahut aksini kim iddia edebilirdi? Böyle bir karanlık çağda aydınlığı insanlara ne getirecekti? Tabi ki okumak… Kutsal kitabı, yazılan gerçekleri ve bilimi okumak… Kişinin kendisini okumak… Gerçeğin var olduğu bir dünyada karanlık sonsuza dek hüküm süremezdi elbette… Matbaa ve kağıdın icadı ve gelişmesi ile cehalet ve batılın karanlığı yırtılacak, gerçeğin ve bilimin sonsuz ışığı insanları saracaktı. Ve bunu sadece okuyarak başaracaklardı…

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

Uyumadan önce 30 sayfa kitap okuyarak iş ve okul hayatınızın streslerinden uzaklaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki ya kitap okuyanların  alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yarı yarıya azaldığını? Okumak kişiyi birey yapan bir eylemdir. Bizler birer birey olamadığımız sürece, yaşadığımız topluma faydalı olamadığımız sürece, bilmediğimiz sürece, okumadığımız sürece nasıl bir amacımız olabilir bu hayatta? Gerçeği bilmeden, anlamadan, gerçeği yaşamadan ne anlamı var ki yaşamlarımızın? 

Kendimize güvenimizi arttıran, bir kişisel penceredir kitaplar… Yazarının hayal dünyasına girebileceğimiz, o dünyada gezinebileceğimiz bir rüya kapısıdır. Bir ortamda konuşacağımız zaman sırtımızı yaslayabileceğimiz, ondan öğrendiklerimizi savunabileceğimiz güvenilir bir dosttur. Hatta dostların en güveniliridir. Çünkü yalan söylemez. Doğrudur yahut doğruya en yakındır söyledikleri. Bizi kandırma fikrine hizmet etmez… İnsanların yaptığı gibi…

İşte bu yüzden gelen ilk emir okumamız üzerineydi… Kendimizi, gerçekleri ve neden var olduğumuzu bilebilmemiz için… Okuyunuz… Zira size zararı olmayacak bu eylem, size binlerce farklı hayat alternatifi sunacak. İçinden istediğinizi alabilirsiniz. Bunun için okuyunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
11
komik
beğendim beğendim
11
beğendim
iğrenç iğrenç
3
iğrenç
Başarısız Başarısız
7
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
3
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Sevgi Sevgi
16
Sevgi
Zekice Zekice
6
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı