Gelişen teknoloji sayesinde artık dijital ortamda tasarladığımız bir planı çıktı olarak alabilmekteyiz. Dijital ortamda tasarlanan 3 boyutlu tasarımları çıktı olarak almamızı sağlayan bu üst teknolojiyi 3 boyutlu yazıcılara borçluyuz. Üstelik sadece tasarladığımız bir nesnenin yahut görüntünün değil, tarayıcı ile tarattığımız bir resmin de 3 boyutlu çıktısını alabilmemiz artık mümkün. 1990’lı yıllardan beridir hayatımızda olan bu sistem özellikle son zamanlarda büyük bir gelişim göstererek, kullanım alanlarını daha da yayınlaştırmıştır.

3B Yazıcıların Çalışma Prensibi      

                Filament adı verilen, ısı ile eriyen plastik bir  maddenin kâğıt niyetine kullanıldığını düşünelim. Ve tasarımımızın bu kâğıt üzerine eriyip dökülerek, eklemeli bir şekilde kalıp aldığını hayal edelim. İşte 3 boyutlu yazıcıların çalışma mantığını anlamaya başlıyoruz.

                Dijital ortamdaki bazı tasarım destekli programlarda (AutoCad, 3DSMAX… gibi) tasarlanan bir çizim, bilgisayar ortamına uygun uzantı ile kaydedilir. Ve kaydedilen uzantıyı algılayan 3 boyutlu yazıcı, filamenti eriterek bir kalıp yazdırmaya başlar. Bu şekilde, bilgisayar ortamında tasarladığımız bir çizimi 3 boyutlu yazıcılar sayesinde elle tutulur bir nesne formatına getirebilmekteyiz.

3B Yazıcıların Kullanım Alanları

                Tasarım gerektiren her türlü sektörde 3 boyutlu yazıcıları kullanabiliriz. Tasarım prototipleri, hediyelik eşyalar, okul gereçleri, kırtasiye gereçleri ve daha birçok 3 boyutlu nesneyi tasarlayıp bu yazıcılardan çıktı elde edebilmekteyiz. Ayrıca biyomedikal alanında da yeni bir dönem başlatan 3 boyutlu yazıcılar, kullanım alanlarını gün geçtikçe geliştirmekte.

3B Kalemi

                3 boyutlu yazıcıların gelişimini ve yaygınlaşmasını sağlayan uzmanlar, “bunun üzerine daha ne katabiliriz?” fikri ile yola çıkarak, 3 boyutlu yazıcıların prensibi ile çalışabilen bir kalem icat etmeyi başarmışlardır. Ve şu anda 3 boyutlu kalemlerin kullanımı da en az yazıcılar kadar yaygınlaşmış durumda. Tasarım şirketleri, hobi düşkünleri, eğitimciler hem günlük hayatlarında hem de iş hayatlarında bu kalemi yaygın bir şekilde kullanmaktadırlar.

                Görüldüğü üzere, teknolojinin gelişmesi ve eklenerek ilerlemesi sayesinde bundan yirmi yıl önce hayal dahi edemediğimiz aletlerin kullanımına geçmiş bulunmaktayız. Bir sonraki aşamanın ne olacağı hepimiz için büyük bir merak konusu.

Anahtar Kelimeler: 3 boyutlu tasarım, 3 boyutlu yazıcı, 3 boyutlu çıktı, filament, 3 boyutlu kalem


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
5
komik
beğendim beğendim
3
beğendim
iğrenç iğrenç
13
iğrenç
Başarısız Başarısız
16
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
13
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
11
Korkutucu
Sevgi Sevgi
8
Sevgi
Zekice Zekice
15
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim. Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3B YAZICILAR

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı