Notice: Undefined index: src in /home/kdrpnlcc/public_html/wp-content/themes/boombox/template-parts/single/components/brand.php on line 20

Notice: Undefined index: height in /home/kdrpnlcc/public_html/wp-content/themes/boombox/template-parts/single/components/brand.php on line 25

Notice: Undefined index: width in /home/kdrpnlcc/public_html/wp-content/themes/boombox/template-parts/single/components/brand.php on line 26

Notice: Undefined index: height in /home/kdrpnlcc/public_html/wp-content/themes/boombox/template-parts/single/components/brand.php on line 29

                Teknolojik olarak son derece ileride olduğumuz ve adeta ülkeler çapında birbirimizle yarıştığımız bu günlerde, birçok ihtiyacımızı dijital ortamda giderebilmekteyiz. Buna en açıklayıcı örnek olarak sanal alışverişi verebiliriz. Sanal ortamda artık sadece alışveriş yapmakla kalmıyoruz, aldıklarımızı da dijital ortamda ödeyebiliyoruz. Bunun için de dijital para birimi bitcoin’i kullanıyoruz.

                Bitcoin herhangi bir merkezi sisteme yahut devlet otoritesine bağlı bir para birimi değildir. Tamamen halka açıktır ve alış-veriş takibi de tamamen yine dijital ortamda yapılmaktadır. İşte blockchain bu takip sistemine denmektedir.

                Blockchain şifrelenmiş tüm işlemlerin dijital takibini sağlayan bir bilgi kayıt sistemidir. Bu sisteme kayıt edilen bir işlem silinemez, yeniden düzenlemez yahut değiştirilemez. Bu sebepten bu sisteme bir veri tabanı sistemi diyemeyiz. Yani şu şekilde düşünürsek daha açıklayıcı olacaktır. Blockchain, dijital verilerin kopya edilmeden sadece ulaşılmasına izin veren bir sistemdir.

Bu Sistem Ne Kadar Güvenilir?

                Öncelikle bu sorunun cevabı için blockchain sisteminin tek bir kişinin değil, tüm dünyanın kontrolünde olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu da blockchain sistemini şeffaf ve değiştirilemez kılmakta. Bu yüzden sistemin güvenilirliği ile herhangi bir şüphe söz konusu dahi değildir.

                Blockchain, bitcoin için programlanmış bir sistemdir. 2008 yılında hayatlarımıza giren bitcoin icat edildiğinden beridir verilerinin takibi için blockchain sistemini kullanmaktadır. Bu zamana kadar bazı kötü niyetli yazılımcıların müdahaleleri ile ufak tefek sorunlarla karşılamış olsa da, blockchain sistemi için tabiri caizse saat gibi işleyen bir sistem diyebiliriz.

                Üstelik 10 dakikalık güncellemeler ile kendisini sürekli aktif tutan bu sistem, şeffaf ve halka açık olmasıyla da güvenilirliğini şüphe götürmeksizin ispat etmiş durumda.

                Blockchain’in Türkçe karşılığı “blok zinciri” olarak söylenebilir. Ki bu da sistemin işleyiş biçimini aslında açıklamakta. Bloklara kaydedilen verilerin bağlantılı olduğu ana bilgisayara iletilmesi dersek sistemi basit bir şekilde açıklamış olabiliriz.

                Her ne kadar bitcoin için programlanmış bir sistem de olsa, blockchain sistemi şu anda teknoloji camiasında oldukça popüler ve gün geçtikçe kullanımı daha da yaygınlaşmakta.

Anahtar Kelimeler: blockchain, blok zinciri, bitcoin


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
15
komik
beğendim beğendim
16
beğendim
iğrenç iğrenç
6
iğrenç
Başarısız Başarısız
10
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
7
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
5
Korkutucu
Sevgi Sevgi
3
Sevgi
Zekice Zekice
10
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BLOCKCHAİN NEDİR?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı