Açık ve uzaktan eğitim günümüzde gittikçe popüler başlamış bir eğitim türüdür. Popüler olmasının nedeni eğitim, demografik, teknolojik gibi faktörlerdir(Özbek, 2014). Yeni gelişen teknolojilerin açık ve uzaktan eğitim alanında kullanılmaya başlanmasıyla, açı ve uzaktan eğitim alanı farklı bir boyuta bürünmüştür. Bu gelişme beraberinde farklı sorunların eklenmesine olmuştur. Şekil-1 de açık ve uzaktan eğitimde yaşanan sorunlardan bazıları listelenmiştir.

https://i.imgyukle.com/2019/11/25/RTHHqq.png


Şekil 1.Açık ve uzaktan eğitimde yaşanan sorunlar
Şekil-1 incelendiğinde uzaktan eğitimde en genel yapı taşının yönetim olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü uzaktan eğitimciler ilk etapta uzaktan eğitimin daha az genel olduğu düşüncesindeydiler(Simonson, Zvacek ve Smaldino, 2019). Bu durumun nedenleri, etkileşim ve destek faktörlerinin öğrenenlerin ihtiyacını tam karşılayamamasıdır(Moore&Kearsley, 2005). Uzaktan eğitimde yaşanan en büyük dezavantajlarından birisi yalıtılmışlık hissidir ve buna bağlı olan motivasyon kaybı destek hizmetlerinin en büyük sorunudur(Durak, 2017). Uzaktan eğitimin geleneksel eğitime göre en büyük dezavantajlarından olan öğrencilerin yalıtılmışlık hissi ve buna bağlı olaraktan motivasyon kaybı destek hizmetlerinin de en önemli sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu konuda yapılması gerekenler gerek öğretmen gerekse öğrencilere verilen desteğin üst dizeye çıkarılması; bu konuda kurumların yapması gerekenler de görev dağılımının iyi yapılarak, destek sisteminin iyileştirilmesidir.

Uzaktan eğitim alanında en çok etkilenen öğrencilerdir. Öğrenciler gerek akran-öğretmen içerik arayüz etkileşiminde, gerekse teknolojik yetersizliğinde dolayı yaşanan sorunlardan dolayı uzaktan eğitime karşı tutumları değişmektedir(Horzum, Özkaya, Demirci ve Alparslan, 2013).

https://i.imgyukle.com/2019/11/25/RTHG78.png

Simonson vd.(2019)’e göre Berge ve Muilenburg (2000) uzaktan eğitimde yaşanan 64 sorunu listelemiş ve bunlardan en önemlilerini ve en az engel teşkil edenleri şöyle sınıflandırmıştır:

Tablo-1. Berge ve Muilenburg (2000)’e göre uzaktan eğitimdeki sorunlar

Yukarıda verilenlere göre yurt dışındaki çalışmaların daha fazla ve kapsamlı olduğu söylenebilir. Bunun nedenini ise açık ve uzaktan eğitim alanının çok sığ ve dar olmasıdır. Horzum vd. (2013)’nin Abrami, Lou ve Borokhovski’den (2004) aktardığına göre uzaktan eğitim araştırmalarının sığ ve dar kapsamlı olmasının nedeni şunlardır:

  • Uzaktan eğitim öğrencilerinin sınıf ortamındaki öğrencilere göre araştırmaya katılmalarının zor olması,
  • Uzaktan eğitim öğrencisi araştırmaya katılmayı kabul dahi onunla iletişim kurmak yüz yüzeye göre daha zor olması,
  • Gerçek deneysel desenleri tasarlamanın ve uygulamasının zor olmasıdır.

Bu nedenler uzaktan eğitimdeki araştırma konularının 6 kategoride sınıflandırılmasıdır(tasarım, geliştirme, yönetim, değerlendirme, kurumsal, kuram ve araştırma). Bu araştırma konularının çok büyük bir bölümünün sadece literatür araştırmasının yapılmasıdır ve yurtdışındaki araştırmalar Türkiye’de yapılan uzaktan eğitim araştırmalarına göre daha farklı eğilimde olduğu(öğretim tasarımı, kuram ve araştırma vb.) için bu konuda güncel eğilimlerin yakalanması gerekmektedir(Horzum vd., 2013). Türkçe olarak yapılan araştırmalarda uzaktan eğitim kuramlarına yönelik araştırmalarının azlığı göze çarpmaktadır. Bunun beraberinde literatür taramalarının alandaki sorunlara çözüm üretemediği de düşünülmektedir(Horzum vd., 2013).

Uzaktan eğitim alanında yayınlanan makalelerin dışında basılan kitaplar ve dergiler de bulunmaktadır. Uzaktan eğimin etkisinin küresel olması nedeniyle Türkiye’de basılan dergiler İngilizce olarak yayınlanmaktadır (Horzum vd., 2013) ve bu durum Türkiye’de uzaktan eğitim araştırmalarını zorlaştırmaktadır. Uzaktan eğitim alanında yapılan teorik araştırmaların haricinde yeni teknolojiler de incelenerek deneysel çalışmalarda yapılmalıdır(Durak, 2017).

KAYNAKLAR

Durak, G. (2017). Uzaktan eğitimde destek hizmetlerine genel bakış: sorunlar ve eğilimler. Açıköğretim Uygulamaları ve Araştırmaları Dergisi3(4), 160-173.

Moore, M.G. & Kearsley, G. (2005). Distance education. a systems view. Belmont, CA: Wadsworth

Horzum, M. B., Özkaya, M., Demirci, M., & Alpaslan, M. (2013). Review of Turkish distance education research

Simonson, M., Zvacek, S. M., & Smaldino, S. (2019). Teaching and Learning at a Distance: Foundations of Distance Education 7th Edition. IAP.

Uşun, S. (2006). Uzaktan eğitim, Nobel Yayın Dağıtım, Ankara

Özbek, E. A. (2014 ). Açık ve uzaktan öğrenmenin günümüzdeki durumu . Eğitim ve Öğretim Araştırmaları Dergisi , 154-165.

Özkul, A. E., & Aydın, C. H. (2016). Açık ve Uzaktan Öğrenmenin Temelleri ve Araştırmalar. K. ÇAĞILTAY, & G. Yüksel içinde. Öğretim teknolojilerinin temelleri: Teoriler, araştırmalar, eğilimler, 633-654.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

komik komik
3
komik
beğendim beğendim
1
beğendim
iğrenç iğrenç
11
iğrenç
Başarısız Başarısız
15
Başarısız
Sinirlendim Sinirlendim
11
Sinirlendim
Korkutucu Korkutucu
10
Korkutucu
Sevgi Sevgi
6
Sevgi
Zekice Zekice
13
Zekice
Kadir

Legend

Merhaba, Ben Abdulkadir PALANCI.Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.Araştırarak yeni şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Araştırırken çoğu bilgilerin eksikliği,yetersizliği vb. durumlarla çokca karşılaştım. Bundan dolayı öğrendiğim ve öğrenecek olduğum bilgileri düzenli ve kaliteli bir şekilde sizlerle de paylaşmak istediğim için bu siteyi hazırladım. Her geçen gün yazar kadrosu genişleyen takımımızın arasına sizleri de bekleriz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Açık ve Uzaktan Öğrenme Araştırmalarında Karşılaşılan Sorunlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı